Pro investory
Investice se skutečnou hodnotou je investice do půdy
Půda tu byla tisíce let před námi a bude tu i tisíce let po nás.
Proč investovat do zemědělské půdy?
Ptáte se, proč zrovna půda? Odpověď je nasnadě. Pokud si uděláte malý průzkum, zjistíte, že cena nákupu pozemků je v České republice výrazně nižší, než na evropském trhu. Podle dostupných informací je cena půdy u našich sousedů několikrát vyšší (jasným příkladem za všechny může být Rakousko, které má cenu půdy takřka desetkrát dražší). Jinými slovy cena půdy ve světě neustále roste, proč tedy neinvestovat do pole, stavební parcely, vinice, louky, nebo jiné půdy a neprodat jí následně za pár let investorům ze zemí Evropské Unie za násobně vyšší cenu, než byla cena nákupu?
Příležitost investic díky novému uspořádání pozemků
Přesto, že půda v Česku je daleko levnější než v zahraničí, vlastní cizinci jen 6,4 % užívané zemědělské půdy a nákupy českých investorů narůstají jen pozvolně. Jak zahraniční, tak čeští zájemci totiž narážejí na jednu velkou brzdu – roztříštěnost pozemků. Proto stát přistoupil k pozemkovým úpravám. Ty podle zákonné definice prostorově a funkčně uspořádávají pozemky, které se ucelují nebo naopak účelně rozdělují tak, aby k nim byla zabezpečena dobrá přístupnost, popřípadě aby se vyrovnal průběh hranic v terénu. V těchto souvislostech se k pozemkům uspořádávají vlastnická práva a věcná břemena. Pozemkové úpravy jsou financované z veřejných zdrojů.
Lán úrodného pole představuje daleko větší jistotu.
Od doby sametové revoluce, kdy podle pamětníků stála půda 0,5 až 2,-Kč a cena za hektar tak byla mezi pěti a dvacíti tisíci korun, je dnes desetkrát dražší. V současnosti začínají růst cen půdy akceptovat i čeští investoři. Oprávněně očekávají, že cena polí se jednou dostane na evropskou úroveň. Podobné očekávání narůstá i u investorů mimo zemědělství a roste i zájem o půdu ze strany zemědělců. Z dlouhodobého hlediska tak lze investici do půdy považovat za velmi vhodnou a jistou investici.
Cenu půdy zvyšují dotace a její velikost
Samotná cena pozemků v průběhu desetiletí neustále stoupá a Česká republika není výjimkou, tím pádem nákup půdy stejného výměru pořízený v tomto roce, bude již s velkou pravděpodobností opět vyšší příští rok. Ceny za podej a nákup půdy se budou díky členství v EU vyrovnávat. Je třeba počítat s tím, že ceny půdy se liší v závislosti na kvalitě půdy a lokalitě. A to velmi výrazně. Cenu půdy výrazně ovlivňují farmářské dotace, které v roce 2004 činily dva tisíce na hektar a loni to bylo již šest tisíc na hektar, tedy částku na úrovni Evropské unie. Dalším faktorem ovlivňujícím růst půdy je velikost pozemku, větší je dražší.