Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Bohuslav Sobotka slíbil pomoc vinařům, budou se testovat i nové odrůdy odolné vůči mrazu

Vláda se v čele s Bohuslavem Sobotkou a hejtmanem Michalem Haškem shodla, že je potřeba pomoci vinařům, které poškodil letošní přízemní mrazík na začátku tohoto měsíce. K tomuto rozhodnutí dospěli na jednání v Národním vinařském centru ve Valticích.

Vydáno: 23.05.2016

Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že škody na víně jsou kvůli jarním mrazíkům enormní. Pokud jde o přímé škody na tržbách vinařů, ty dosahují výše až 1,4 miliardy korun. V případě ovocnářů je sice situace o něco lepší, ale i tak dojde kvůli mrazům k propadu tržeb asi o 400 milionů korun.

V případě ovoce bude ztráta nejvyšší u meruněk a broskví, kde dosáhne až šedesáti procent. Následují třešně, kde je ztráta odhadována na padesát procent, u višní a švestek zatím odhady hovoří o zhruba dvaceti procentech.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Bohuslav Sobotka požádal ministra zemědělství o schůzku, na které by s ním měl projednat další postup ohledně podpory vinařů a ovocnářů. Tato mimořádná pomoc se vztahuje ke klimatickým změnám ale i k dalším negativním faktorům, které v posledních letech v zemědělství působí a které negativně ovlivňují hospodářský výsledek.

Zaznít mají i opatření, podle kterých by chtěl Jihomoravský kraj na střední vinařské škole ve Valticích odzkoušet nové protimrazové ochrany. Tyto ochrany by spadaly do programu rozvoje venkova a Ministerstvo zemědělství by na ně mělo vypsat speciální dotační program. Tento plán je však bohužel v současné době bez časového harmonogramu, což jednoduše řečeno znamená, že momentálně nikdo netuší, zda a hlavně kdy dojde k jeho realizaci. Testovat by se měly také nové odrůdy, které budou mnohem odolnější vůči počasí a také vůči chorobám, které víno často napadají.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč