Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Co je to bonita půdy?

Jaká je hodnota Vašeho pozemku? Nenaleťte spekulantům, kteří Vám za Vaši půdu nabízejí směšně nízkou cenu.

Vydáno: 08.02.2017 jt

Tržní cena zemědělské půdy se počítá podle mnoha faktorů. Hlavně rozhoduje velikost pozemku, jeho celistvost, přístupnost, svaživost a tvar. Důležitou roli v ceně hrají i nasmlouvané výhodné nebo nevýhodné pronájmy na mnoho let dopředu nebo více vlastníků. Dalším faktorem je kvalita půdy - ta se měří bonitou.

Základní jednotka, která mapuje ocenění půdy bonitační soustavou je tzv. Bonitovaná půdně ekologická jednotka (BPEJ). Podle hodnoty BPEJ se rozdělují půdně klimatické podmínky zemědělské půdy v České republice.

Celkově se na našem území podle tohoto hodnocení nachází 40% půdy nadprůměrně úrodné, průměrných hodnot dosahuje 54% a zbylých 6 % je půda pro zemědělské obdělávání nevhodná.

Kompletní průzkum půd

Bonita půdy se na našem území začala měřit od od doby "generální visitace země" po třicetileté válce v letech 1652 až 1654. Výsledkem byla Berní rula v Čechách a Lánový rejstřík na Moravě. Tehdy zaznamenaná hodnota půdy se od 17. století přepisuje v nepravidelných intervalech. Dnes se vychází z Kompletního průzkumu půd (KPP) ze 60. a 70. let 20. století. V letech 1961–1970 se hodnota půdy určovala pomocí kopaných sond. Poslední aktualizované vydání Metodiky měření je z roku 2002. Bonita se podle tohoto dokumentu průběžně aktualizuje a přeměřuje v mnoha případech. Důvodem může být například změna majitele pozemku, nebo změna použití pozemku, třeba přeměna zemědělské půdy na les.

Databázi z položkami BPEJ vede Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy Praha. BPEJ Vašeho pozemku je 5ti místné číslo. První číslice Vám řekne, v jaké klimatickém podnebí pozemek leží. Nejsušší a nejteplejší je 0, od 6 výš jsou kraje vlhčí a chladnější. 

Druhá a třetí číslice určují zařazení do hlavní půdní jednotky klasifikační soustavy.

Čtvrtá číslice určuje sklon pozemku vzhledem ke světovým stranám.

Další číslice označuje hloubku půdy v kombinaci se skeletovostí půdního profilu.

Z čísla BPEJ se dá tedy jednoduše vyčíst v jakém regionu pozemek leží, jak vypadá, jak a kam je nakloněn. Tyto informace dávají základní představu o tom, jak výnosná půda bude.

BPEJ jakožto hodnotu bonity využijete hlavně pro oceňování zemědělských pozemků a při výpočtu základu daní. Mějte na paměti, že od posledního měření a zanesení informace se mohla situace změnit. Například se jeden velký pozemek mohl rozdělit, či naopak. Proto můžete zažádat o přezkoumání.

Jakou hodnotu přibližně má Váš pozemek můžete zjistit pomocí kalkulačky, kde jednoduše zadáte katastrální obec, kde se pozemek nachází, a jeho rozlohu. Počítejte s tím, že tržní hodnota se může lišit s ohledem na další faktory, které cenu ovlivňují.
Cenu půdy dle BPEJ kódu můžete zjistit v další kalkulačce.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč