Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Kupujete pozemek v chráněné oblasti? Dejte si pozor

Máte pozemek na území národního parku? Dejte si pozor, nemusí být váš.

Vydáno: 29.12.2015

Lidé, kteří si zakoupili pozemky, které se nacházejí v národních parcích, přírodních rezervacích a národních přírodních parcích, mohou očekávat potíže. Pokud totiž svůj pozemek koupili od majitele, který jej prodával rovnou přes realitní kancelář, a nenabídl jej nejprve k odkupu státu, může dojít při prodeji a přepsání na nového majitele k neočekávaným problémům.

O co se vlastně jedná? Ačkoliv pozemky mohou mít mnoho druhů zákonných ochran, tyto ochrany většinou nebývají v katastru vyznačeny, díky čemuž může dojít při přepisu pozemků k problémům, a dokonce může být celý prodej právně napadnutelný.

Prodej pozemku může být napadnutelný

Na tento problém upozornila správa šumavského národního parku, když ji o souhlas se zahájením výstavby požádal bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger, který chce u Horské Kvildy začít stavět domy. Správě parku se tento záměr nezamlouval, a přišla s paragrafem o ochraně přírody a krajiny, ve kterém jasně stojí, že vlastníci nezastavěných pozemků je musí nejprve nabídnout k odkupu státu, a když ten neprojeví zájem, mohou je dále nabízet prostřednictvím realitních kanceláří, případně formou soukromého prodeje. Prodej pozemku se však může značně pozdržet, protože jeho vlastník jej musí nabídnout státu, který má následně 60 dnů na to, aby nějak reagoval. Pokud tato lhůta vyprší, vlastník může pozemek bez obav prodat další soukromé nebo právnické osobě. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Neznalost zákona neomlouvá

Zástupci realitních kanceláří jsou touto skutečností zaskočeni, paní Jiřina Müllerová z pozice jednatelky realitní firmy Müller dokonce prohlásila, že se za více než 25 let praxe v oboru s tímto paragrafem nesetkala. Jen dodáme, že firma Müller je lídrem na poli prodeji pozemků na Šumavě.

Podle paní Müllerové je problém především v tom, že v katastru nemovitostí není toto předkupní právo nijak vyznačené. Lidé pak kupují pozemky v dobré víře, a i když neznalost zákona neomlouvá, pokud by toto bylo v registru správně ošetřené, k těmto problémům by nedocházelo.

Přesný počet pozemků, kterých se tento problém týká, sice není možné zjistit, nicméně údajně se jedná o tisíce. Pokud by se park (nebo stát) rozhodl kupní smlouvy napadnout, hrozí letité soudní spory, které by celý prodej nejen protáhly, ale mohly by dokonce celou transakci anulovat. Vynaložené investice by pak nejspíš již nikdo neproplatil.

Jelikož se většinou jedná o lukrativnější pozemky, které mohou sloužit jako stavební parcely, šplhá jejich cena často i do desítek milionů korun. O tyto pozemky však často má zájem i správa národních parků, pro kterou mají velkou přírodní hodnotu. Podle právníků mohou být tyto prodeje prohlášený jako neplatné. Pokud však pozemek vlastní nový majitel více než 10 let, platilo by takzvané právo vydržení, podle kterého by u soudu nejspíše prohrála prodávající strana. Byla to totiž právě ona, která porušila právní řád a odpovídala by za škody. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč