Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Novela zákona o lesích slibuje efektivnější boj s kůrovcem

Novelu schválila 18. února vláda a očekává se, že poslanci ji schválí již v první čtení, aby nová pravidla mohla začít platit už se začátkem letošního jara. Právě na jaře je totiž pravděpodobnost zvýšeného výskytu kůrovce nejvyšší.

Vydáno: 20.02.2019

Ministerstvo zemědělství by podle této novely mělo získat kompetenci přijímat v boji s kůrovcem mimořádná opatření odlišná od současných ustanovení lesního zákona.

Česká republika bude rozčleněna do zón podle intenzity zasažení kůrovcem a na místech, kde je situace nejhorší budou moci vlastníci lesů na základě mimořádných opatření odložit protikůrovcová opatření, která v dané lokalitě nejsou efektivní. Například nebudou muset okamžitě těžit suché stromy, ze kterých již hmyz vylétl, a budou moci soustředit těžbu do míst, kde lze ještě lesní porost z části zachránit. Výjimka se také může týkat překlenutí lhůt pro zalesnění holin.

„Na mimořádné situace je nezbytné reagovat v reálném čase. Proto opatření umožněná výjimkou z lesního zákona musí nabýt účinnost dnem vyvěšení na úřední desce Ministerstva zemědělství a obcí, jejichž území se týká. Jde o nový nástroj Ministerstva zemědělství jako ústředního orgánu státní správy lesů, který bude využíván tehdy, když se závažná situace projeví na území dvou a více krajů. Naším záměrem je pomoci lesům i jejich vlastníkům," řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pro minimalizaci škod by dle Ministerstva zemědělství bylo ideální začít s intenzivními zásahy co nejdříve, ideálně již letos v dubnu. Podle návrhu by měl zákon začít platit v den vyhlášení ve Sbírce zákonů, zřejmě již v průběhu března.

Novela lesního zákona je jedním z kroků, které povedou k efektivnějšímu řešení kalamitní situace v lesích a prevenci jejího opakování. Například od začátku roku 2019 začala platit nová vyhláška Ministerstva zemědělství, která omezila pěstování smrků na nevhodných stanovištích a doporučila druhově pestřejší a odolnější porosty.

Letos vzroste celková podpora na hospodaření v lesích na přibližně 1,15 miliardy korun, zatímco v roce 2018 bylo vyplaceno 730 milionů korun. Vlastníci lesa je mohou využít například na zalesnění nebo ochranu a výchovu porostů.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč