Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Stavební pozemky podraží.

Loni byly pozemky bez inženýrských sítí osvobozené od DPH, to se ale v roce 2016 mění.

Vydáno: 08.01.2016

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Vlivem novely zákona o dani z přidané hodnoty, která mění definici parcely, podraží letos některé stavební pozemky až o pětinu.

Do konce roku 2015 byly pozemky bez inženýrských sítí osvobozeny od DPH. Stačilo pouze, aby sítě jako rozvody vody, plynu nebo kanalizace končili těsně před hranicí pozemku. V letošním roce už tato praxe neplatí. Od ledna stačí, aby byly elektřina, voda nebo kanalizace poblíž pozemků. A z parcely se bude muset platit i DPH. Kromě pozemků, na jejichž hranici jsou zavedeny inženýrské sítě, se změny dotknou i pozemků, které tvoří jeden funkční celek se stavbou (například zahrady), přičemž se bude zkoumat, jak velká plocha převáděného pozemku slouží primárně hlavní stavbě.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Pozemky podraží, ve většině případů, o 21 procent DPH. Víc si připlatí hlavně lidé ve velkých městech, jako je Praha, Brno, Plzeň, ale třeba i Karlovy Vary. Například v Praze to může znamenat i milion korun navíc. Mnoho lidí tak koncem loňského roku horečně nakupovalo pozemky.

Zvýšení by se týkalo pouze pozemků, které by si daný zákazník kupoval od plátce DPH. Prodávající jsou nejčastěji developeři, což obvykle plátci jsou. Pokud bude zákazník kupovat pozemek od neplátce, kupní cena by se zvyšovat neměla. Novinka by naopak tolik nedopadla na pláce DPH, kteří si mohou daň odečíst. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč