Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Stavba plotu na hranici pozemku dle NOZ

Určování hranice parcel je čím dál častěji otázkou sváru řady majitelů pozemků. K větší nevraživosti přispívá i stále se zvyšující cena nemovitostí.

Vydáno: 07.05.2015

Ať už vy sami potřebujete vytyčení hranic pozemku kvůli stavbě oplocení, dodržení nutného odstupu stavby od hranice parcely nebo pro účely koupě či prodeje, sepsali jsme pro Vás novinky podle Nového občanského zákoníku (NOZ). 

 inzerce zemědělských nemovitostí

Hranice pozemku

Nový občanský zákoník přistupuje k celé záležitosti okolo určování hranic pozemku s velkou mírou důrazu, který klade na selský rozum občanů. Což může být, jak všichni víme, někdy problém. Paragrafy, které se tímto problémem najdete ve 3. části, hlavě II, dílu 3, který se týká vlastnictví.

Mezi novinky patří určování hranice pozemků, kde nejsou jasné a nebyly ani v minulosti. To se týká především zemědělských a lesních pozemků, kde hranice samovolně přecházejí a tvoří spíše celek. V těchto případech výměru pozemku určuje soud podle poslední tzv. pokojné držby, jak uvádí paragraf 1028. V případě, že není známa, určí soud hranici pozemku dle slušného uvážení.

Případy, kdy Váš soused nebo vy sami využíváte část pozemku, která je podle geodetického výměru je nebo není Vaše, jsme se již věnovali v článku Vydržení pozemku. Vydržovací právo lze uplatnit v případě nevědomého využívání již po generace.

Stromy na hranici pozemku

V případě, že se chystáte sázet stromy v blízkosti hranice pozemku, mějte na paměti, že podle paragrafu 1017 Nového občanského zákoníku Vám může soused v této činnosti zabránit, pokud má rozumný důvod. Stejně tak Vás může požádat o jejich odstranění.

Jaké jsou ty rozumné důvody? Mezi obecná pravidla, která platí pro vysazování stromů v okolí hranic parcel, patří například vzdálenost stromu 3 metry od hranice v případě, že je strom vyšší než 3 metry. Pro menší stromy platí odstup 1,5 metru. Výjimkou jsou sady, lesy a chráněné či památné stromy. Podnětem k odstranění stromu může být, ale také řada dalších důvodů, jako například ohrožení míry podzemní vláhy na sousedním zemědělském pozemku apod. 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč