Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zelené hnojení

Jednadvacáté století je dobou moderních technologií, které procházejí napříč všemi odvětvími. V některých případech je ale dobr...

Vydáno: 03.07.2015

Jednadvacáté století je dobou moderních technologií, které procházejí napříč všemi odvětvími. V některých případech je ale dobré vrátit se zpět ke znalostem, které využívali již naši prapředci a to je právě příklad zeleného hnojení.

Zelené hnojení je starý zahradnický trik, díky kterému nejenom zkvalitníte a obohatíte půdu. Ale také, který pomůže tam, kde nechcete uplatňovat drahé chemické prostředky nebo pokud nemáte k dispozici zvířecí hnůj či dostatek kompostu. Jedná se v podstatě o to, že půdu osejete určitým druhem rostlin, které podporují tvorbu humusu, ozdravují půdu od chorob nebo škůdců a celkově zlepšují úrodnost zeminy. Rostliny následně zapracujete přímo do půdy, kde dále působí jako výživa. Navíc tím, že použijete zelené hnojení, prospějete i včelám, které tak budou mít dostatek potravy.

Prospěch zeleného hnojení

  • Je zdrojem živin pro půdní organismy.
  • Kořenový systém způsobí lepší provzdušnění a oživení půdního podkladu. To má vliv i na následné rozkládání látek v půdě.
  • Napomáhá půdě v revitalizaci.
  • Chrání půdu před vysoušením, ale také promrzáním.
  • Díky zelenému hnojení půda lépe váže živiny a zamezuje jejich vyplavení.
  • Potlačuje nežádoucí růst plevele.

Druhy rostlin vhodné pro zelené hnojení

Rostlin, které se hodí pro tento druh hnojení, je celá řada. Při jejich výběru je tedy dobré se soustředit na jejich klíčové vlastnosti.

První takovou vlastností je délka vegetační doby. Ta by zpravidla měla být co nejkratší a velice bujná. Dále by měla mít rostlina vhodný kořenový systém, který sahá do velké hloubky a jeho povrch je co největší. Takové kořeny totiž prorůstají do nepropustných vrstev, odkud vynášejí živiny do vyšších pater půdy. V neposlední řadě, by tyto rostliny měli do půdy dodávat určité živiny. Například leguminózní rostliny produkují do půdy dusík a zvyšují tak její úrodnost.

Je celkem logické, že jediná rostlina nemůže plnit veškeré vlastnosti, a proto je vhodné vytvářet pro zelené hnojení různé kombinace.

Svazenka

Svazenka vratičolistá

Tato rostlina je oblíbeným zeleným hnojivem již z několika důvodů. Její růst trvá okolo šesti týdnů, během kterých velice dobře prokořeňuje. Dále bez problémů snáší sucho, nepřenáší nemoci napadající zeleninu a navíc vypadá velmi pěkně.

  

Měsíček lékařskýMěsíček

Tato rostlina pomáhá zbavit půdu od háďátek, která požírají kořenové systémy a mohou přenášet i různé viry. Měsíček je též oblíbený díky svým léčebným účinkům a dá se užívat jak vnitřně, tak i z vnějšku. Masti z květů měsíčku lékařského se používají na zanícené rány, podrážděná nehtová lůžka, bércové vředy a jsou výbornou prevencí zánětů bradavek při kojení.

 

Řepka a hořčiceŘepka

Tyto rostliny patří u zahrádkářů mezi velice oblíbené a to hlavně díky tomu, že vytvářejí velmi rychle mnoho humusních hmot. Jejich výsadba by se ale neměla přehánět, protože brukvovité rostliny mohou půdu unavit, a proto by se měli kombinovat s jinými druhy zeleného hnojiva.

 

OvesHrách, peluška, oves

Tyto rostliny jsou typické pro svůj kulový kořen, který prorůstá do velké hloubky. Dále také využívají spolupráci s bakteriemi, které pomáhají vyprodukovat dusík.

 

Vhodná doba pro zelené hnojení

Tak jako volíme určité druhy rostlin, je důležité volit i vhodnou dobu výsevu.

Zelené hnojení na podzim

Proto, abyste zvládli zapravit rostliny do půdy ještě před tím, než přijde zima. Musíte zelené hnojení vysévat koncem srpna nebo nejpozději začátkem září. V době květu zelené hnojení podrtíme a zapracujeme do půdy. Vždy pamatujte na to, že u rostlin nesmí dojít k dozrání semen, která by nám na záhoně se zeleninou začala klíčit.

Zelené hnojení na jaře

Pro jarní zelené hnojení používáme rostliny, co nejsou náchylné na chlad a vyséváme je tam, kde plánujeme pěstovat rajčata nebo papriky. Vhodné pro tento výsev je oves, jarní vikev nebo hrách.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč