Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Vyšší cena másla – budeme si muset zvyknout?

Během letošního léta prudce stoupla cena másla na pultech českých prodejců. Jaké jsou příčiny a co nejvíc růst ceny ovlivnilo?

Vydáno: 16.08.2017 jt

Cena másla v Česku je momentálně na 187,5 Kč za kilogram. To je oproti loňskému roku zdražení o 43%. Pokud rodina spotřebuje přibližně 1 máslo za týden, zvýší se její rozpočet ročně o více než 1000 Kč. Příčin růstu ceny je více.

Vyšší spotřeba mléčného tuku v Česku

V 90. letech byl obecně rozšířen názor, že živočišné tuky jsou nezdravé. Lidé kupovali více rostlinných tuků s nenasycenými mastnými kyselinami a máslo si dopřáli jen výjimečně. Tento přístup se postupem času změnil a tvrzení o nezdravosti živočišných tuků byl mnoha studiemi vyvrácen. Česká populace se k máslu vrátila nejen na mazání, ale také na vaření a pečení. Lidé znovuobjevili chuť másla ve svých receptech. Podle Českého Statistického Úřadu za loňský rok došlo ke zvýšení spotřeby mléčných výrobků a mléka na 242,3 kg na rok. To je meziročně navýšení o 5,8 kg.

Spotřeba roste i světově

Není to jen Evropa, která se k máslu vrací. Spotřeba momentálně roste nejvíce ve východní Asii, která se vzpamatovala z finanční krize. Lidé si mohou opět živočišné tuky dovolit a poptávka po nich roste. Největší asijský dodavatel mléka – Nový Zéland – není schopen uspokojit veškerou poptávku. Plno novozélandských farmářů vyměňuje chov ovcí za mléčný provoz a mléko do Asie vyváží, ale stále je to málo.

 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Cena mléka neroste, smetany ano

Podle českých zemědělců jsou na vině hlavně obchodníci, kteří k ceně másla přidávají vysokou marži. Argumentují tím, že výkupní cena mléka je stále stejná. Letos byla 8,06 Kč za litr, což je méně než před 12 lety. Zemědělci by rádi ukončili éru, kdy na mléku prodělávali, kdy musela vláda mléčnou krizi řešit dotacemi. S jeho vyšší spotřebou v to doufají.

V minulosti, kdy poptávka po mléčném tuku nebyla, se mnoho českých zemědělců přeorientovalo na plemena krav produkující mléko s nižším obsahem tuku. Při znovu-zvýšení poptávky mléčného tuku na trhu není dost, což logicky způsobuje růst jeho ceny. Podle mluvčí řetězce Globus je současná cena smetany o 100% vyšší než byla v loňském roce.

Vyšší marže prodejců

Celkové marže maloobchodních prodejců potravin v Česku rostou. Růst se netýká jen mléčných výrobků. V roce 2015 dosahovala marže 25,3%. Růst ceny másla dává Agrární komora za vinu hlavně růstu marže obchodníků. Podle jejich výpočtů mohou mít na másle až 60%. Agrární komora argumentuje stabilní cenou mléka.

Dovoz ze zahraničí

Cenu másla ovlivňuje nejen poptávka, ale také ochota vyšší cenu spotřebiteli přijmout a zaplatit. Někteří prodejci potravin začali dovážet levnější máslo ze zahraničí. Na cenu másla chtějí spotřebitele nalákat a slibují si celkový nárůst prodeje ostatních potravin.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč