Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Levné dovozy vepřového trápí tuzemské producenty

Výkupní ceny vepřového masa jsou v celé Evropě na historickém minimu. Tento fakt trápí zejména tuzemské producenty, kteří musejí produkovat maso hluboko pod náklady a jsou takřka závislí na vnější pomoci. Podle ministra zemědělství naše země takovou krizi nepamatuje.

Vydáno: 29.03.2016

Jen za loňský rok poklesla produkce vepřového masa o celá 3,5 %. Za poklesem stojí podle ministra Jurečky i podle samotných zemědělců hlavně možnost levného dovozu masa zahraničí, kvůli které je tuzemský chov prasat v krizi.

V současné době podniky totiž už ani neřeší, za kolik by mohly vepřové maso prodat, ale hlavně to, zda jej vůbec prodají. Velmi často se dokonce uchylují k tomu, že jej musí prodávat dokonce i pod provozními náklady. Situace je opravdu kritická a mnoho podniků takhle dlouho nepřežije. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Situaci řeší i ministerstvo zemědělství, které projednává možnost dodatečných dotací pro zemědělce, kterých se tato krize týká. Takový zemědělec by mohl dostat dodatečnou dotaci více než 400 tisíc Kč. Bohužel ještě není známé, kolik podniků by takovou dotaci mohlo dostat a zda vůbec bude tato mimořádná pomoc schválena.

S touto podporou by totiž musela souhlasit i Evropská komise, protože ministerstvo zemědělství již nemůže čerpat rezervy, které má v rozpočtu. Příliš mnoho prostředků už totiž vynaložilo na nápravu loňského sucha, kvůli kterému byly zisky zemědělců rekordně nízké. Naše vláda se tak bude snažit najít dodatečné prostředky jinde, nabízí se například šetření na IT zakázkách.

Podobný problém trápí i chovatele krav, ty se pro změnu odvolávají na nízké výkupní ceny mléka. Za ty mohou evropské nadprodukce, které způsobilo zrušení výrobních mléčných kvót. Spolu s tím souvisí i ruské embargo na dovoz potravin z Evropy. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Stavební bydlení, Pozořice, 859m2

Cena: 3 500 000 Kč

Cena za m2: 4 075 Kč

Prodej, Louka, Čistá, 35106m2

Cena: 1 404 240 Kč

Cena za m2: 40 Kč

Prodej, Stavební bydlení, Ruda u Rýmařova, 820 m2

Cena: 369 000 Kč

Cena za m2: 450 Kč