Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Už jsou katastrální mapy digitální?

Český úřad zeměměřický a katastrální již několik let převádí katastrální mapy do digitální podoby.

Vydáno: 06.03.2017 rk

  Snaží se tak přejít z analogové katastrální mapy, která je vedená na plastové fólii, do podoby, která je hodna 21. století. Pokud byste přece jen měli zájem o analogovou podobu, je k dispozici naskenovaná v rastrové podobě. Úřad už se pomalu blíží do zdárného konce k 28. 2. 2017 byla katastrální mapa v digitální podobě z 96,5 %. To znamená, že je zdigitalizováno 12 636 katastrálních území z celkových 13 091. Průměrné tempo digitalizace 8 % za rok. To znamení, že se s velkou pravděpodobností tento rok dočkáme finalizace tohoto projektu.


Dvě formy digitálních map

 Nová digitalizovaná vektorová katastrální mapa má dvě formy.

První je digitální katastrální mapa (DKM), která je vyhotovená v systému S-JTSK a má měřítko 1:1000. Vzniká několika způsoby, a to obnovou katastrálního operátu novým mapováním, přepracováním souboru geodetických informací, převedením jejího číselného vyjádření do digitální formy nebo přepracováním geodetických informací.
Druhým je katastrální mapa digitalizovaná (KMD). Ta může mít dvě formy podle souřadnicového systému do kterého je převedena. Pokud byla převedena do novějšího systému S-JTSK je mapa označována jako KMD. Jestliže byl ponechán původní systém stabilního katastru S-SK označuje se mapa jako KM-D. Jako podklad pro oba druhy map byly aktuální katastrální mapy. Ty je možné najít na již zmiňovaných plastových fóliích v měřítku 1:2880 a zároveň v souřadnicovém systému Gusterberg pro Čechy a Svatý Štěpán pro Moravu a Slezsko. Po převedení do digitální podoby mají mapy měřítko 1:1000.


Na co si dát pozor

Jelikož katastrální mapy na našem území nemají vždy jednotný původ dochází k nepřesnostem ve vedení průběhu vlastnických hranic v katastru nemovitostí. Pokud máte dobré vztahy se sousedy, tak to není nijak zásadní problém. Bohužel ne vždy tomu tak je. Spory mohou nastat například při stavbě garáže, zahradního domku nebo plotu u hranic pozemku. Problémem může být nákup pozemku, kdy se může stát, že budete platit za metry, která vám nebudou patřit.


Je možné s tím něco dělat?

Díky novému katastrálnímu zákonu je možné zapsat přesnější údaje o poloze stávající hranice pozemků. Stačí, aby jeden z vlastníků podal ohlášení na katastrální úřad. Ohlášení musí být doloženo souhlasným prohlášením všech vlastníků, kterých se týká, a jeho součástí musí být také geometrický plán. Následně katastrální úřad provede zápis a dojde ke zpřesnění evidované výměry pozemku.

 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč