Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Co přinese novela zákona o vinohradnictví a vinařství?

Od 1. dubna 2017 nabude účinnosti novela zákona o vinohradnictví a vinařství. Co tato novela přináší a kde je možné se dozvědět více informací? Zjistíte v našem článku.

Vydáno: 13.03.2017 rk

Co nového novela přináší?


Cílem novely je především zamezit falšování vína a omezit černý trh s vínem. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky spotřebitelé dnes kupují produkty, které často ani vínem nejsou. Novela udává, že sudové víno budou smět prodávat jen u výrobci a dovozci vína. Nově je ale dovozcem i ten, kdo si nechá víno vyrobit. To znamená, že vinotéky by se měli zaregistrovat právě jako výrobci nebo dovozci. Čas na to mají do konce roku. Ti, co se nezaregistrují budou muset používat pouze nádoby, které nejdou znovu naplnit a mají jednorázový uzávěr. Novela zcela zakazuje prodej vína z automatů.

Jelikož čeští vinaři jsou schopni pokrýt zhruba třetinu spotřeby v České republice, pamatuje novela i na podmínky prodeje dovezeného vína. Dovozci budou muset do 12. hodin nahlásit dovoz vína. To budou muset následně 10 dní skladovat, aby mohlo být zkontrolováno. Jestliže bude víno dovezeno v cisterně, které bude následně prodáváno jako sudové, musí být už při dovozu přesně rozepsáno, v jakých vinotékách se bude prodávat. To je ale v praxi velice těžké splnit. Zároveň novela zvyšuje pokuty za porušení zákona. Maximální pokuta může dosáhnout výše až 50 miliónů korun. Na druhou stranu, jsou v novele zahrnutá nová evropská nařízení, která umožňují další výsadbu vinic o rozloze zhruba 200 ha ročně.


Kde si můžete nechat poradit, když si nevíte rady?


Ministerstvo zemědělství zřídilo informační web www.vinarskyzakon.cz, kde můžete zjistit nové povinnosti pro výrobce i prodejce. Web běží od 2. března a je možné využít infolinky, na kterých se můžete doptat na další detaily v případně nejasností.
Web je rozdělen na dvě hlavní části. Vinohradnická část je určena pro české a moravské vinaře. Ti zde najdou informace o povolení k nové nebo opětovné výsadby nebo registrační formuláře. Druhá část je vinařská, kde jsou uvedeny nové povinnosti, které vyplívají z novely. Dále jsou zde informace k výrobě, příjmu, dovozu vína, nebo označování vína. Součástí stránek jsou i často kladené otázky, které vám mohou vše ulehčit.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč