Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Kupní smlouva a náležitosti při prodeji nemovitosti

V našem magazínu již jsme si řekli jak prodávat nemovitost a zvolit při tom správnou prodejní strategii i to, jestli prodávat nemovitost s re...

Vydáno: 20.04.2015

inzerce zemědělských nemovitostí

Tedy i to, jestli prodávat nemovitost s realitkounebo bez ní. Nyní se podíváme na to, jaké kroky a povinnosti Vás v souvislosti s prodejem nemovitosti čekají, ať už prodáváte pozemek, byt nebo dům.

Vyhotovení kupní smlouvy a úschovna kupní ceny

Vzhledem k tomu, že 1. 1. 2014 vešel v platnost nový občanský zákoník, v kterém došlo k řadě úprav právní legislativy týkajících se prodeje nemovitostí, Vám doporučujeme obrátit se na advokáta či právní kancelář, kteří vyhotoví smlouvu za Vás. Příliš se nedoporučuje užívat vzory kupních smluv nalezené na internetu. Je možné, že tím prodloužíte prodej nemovitosti, protože Vám katastrální úřad bude nekvalitní smlouvy vracet. Navíc se taková univerzální smlouva nemusí hodit pro každou příležitost a odpovídat právě Vaší situaci.

Služeb advokáta navíc využijete i při úschově kupní ceny. Využít můžete i služeb notáře, nebo bankovní úschovnu. Při tomto kroku se rozhodně nevyplatí šetřit, protože jde o bezpečnost Vašich peněz.

Podání kupní smlouvy na katastrální úřad a předání vlastnického práva

V souvislosti s účinností nového občanského zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb., v platném znění) 1. ledna 2014 nabyl účinnosti i nový katastrální zákon (zákon č. 256/2013 Sb., v platném znění), který mimo jiné zavádí některá nová pravidla pro podávání návrhů na vklad vlastnického práva a jiných práv do katastru nemovitostí.

Od 1. 1. 2014 se kupní smlouva na katastrální úřad podává zásadně pouze v jednom vyhotovení s úředně ověřenými podpisy všech účastníků prodeje a s návrhem na vklad (tento formulář si můžete stáhnout na www.cuzk.cz). Společně s návrhem na vklad a s kupní smlouvou si připravte kolek ve výši 1 000 Kč (zakoupíte na České poště) nebo můžete přímo na podatelně katastrálního úřadu uhradit poplatek 1 000 Kč.

Po provedení vkladu po cca 60 dnech (kupující se stane novým majitelem prodávané nemovitosti) Vám katastrální úřad zašle pouze vyrozumění o provedení vkladu. V případě, že je účastník vkladového řízení zastoupen, musí být přílohou návrhu na vklad plná moc, na které musí nově být úředně ověřený podpis zastoupeného účastníka řízení.

Průběh vkladového řízení můžete sledovat v dálkovém přístupu na www.cuzk.cz

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Předání nemovitosti

Samotné předání nemovitosti se potom řídí podmínkami stanovenými v kupní smlouvě. Poté následuje sepsání předávacího protokolu a opsání stavů měřidel elektřiny, vody a plynu. Neprodleně po změně vlastnického práva, proveďte s kupujícím přepis jednotlivých energií.

Daň z nabytí nemovitosti

Po předání nemovitosti by se mohlo zdát, že už máte konečnou. Ovšem není tomu tak. Prodávající (není-li dohodnuto s kupujícím jinak) má poslední povinnost, a to podat daňové přiznání a uhradit vypočtenou daň z převodu nemovitosti. Tuto povinnost má prodávající nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy byl zapsán vklad do katastru nemovitostí. K tomu je důležité vyhotovit soudní posudek. Ten musí být provedený soudním znalcem jmenovaným pro tyto účely soudem v oboru ekonomika, odvětví ceny a odhady nemovitostí. Daň z převodu nemovitosti činí 4% z ceny určené znaleckým posudkem.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč