Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Pesticidy v české živočišné výrobě nepotvrdila žádná ze 3 kontrolních akcí

V letošním roce Státní veterinární správa provedla 3 rozsáhlé kontroly zaměřené na obsah pesticidů v produktech živočišné výroby.

Vydáno: 19.12.2017 jt

Reagovala tak mimo jiné na aféru obsahu přípravku fipronil, který byl objeven ve vejcích v Nizozemí a v Belgii. 

Kontrolovalo se maso, vejce, mléko a výrobky z nich u několika desítek náhodně vybraných farem, zemědělských podniků a chovů hospodářských zvířat. Všechny kontroly nenalezly žádné pochybení a obsah pesticidů byl v živočišných výrobcích neměřitelný.

Biocidy se u hospodářských zvířat používají proti hmyzu, roztočům a vnějším parazitům. Existují povolené i zakázané přípravky na regulaci živočišných škůdců. Obě skupiny byly v produktech kontrolovány. Ani jedna z nich nebyla nalezena.

První ze 3 velkých kontrol proběhla od června do září v 5 krajích. Kontrolovalo se 17 chovů dojnic, prasnic a brojlerů. Všechny vzorky byly posouzeny jako zdravotně nezávadné. Jen u 2 případů mléka byly naměřeny stopové hodnoty.

Druhá kontrola se týkala živočišných výrobků z biochovů a medu. Tato kontrola probíhá každoročně.

Třetí kontrola navazovala na skandál v Nizozemí. Na mezinárodní problémy české SVS rychle reagovalo a spustilo kontrolní akci u nás. Pesticidní látka, která byla obsažená v nizozemských vejcích, se používá k likvidaci čmelíků u nosnic. V Česku SVS kontrolovalo 15 náhodně vybraných chovů nosnic a odebralo vzorky vajec. Všechny vzorky naprosto vyhovovaly zdravotní nezávadnosti. Obsah pesticidů byl neměřitelný.

„SVS kontrole zdravotní nezávadnosti potravin z hlediska chemické a biologické bezpečnosti věnuje soustavnou pozornost a to jak plánovanými kontrolami a monitorováním stavu, tak sledováním trendů v obsahu nežádoucích látek a patogenních mikroorganizmů," uvedl Petr Vorlíček, tiskový mluvčí SVS. 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Zemědělská půda, Horní Teplice, 5185m2

Cena: 181 500 Kč

Cena za m2: 35 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Chvalšiny, 21761m2

Cena: 631 000 Kč

Cena za m2: 29 Kč

Prodej, Zemědělská půda, Kounov u Rakovníka, 5566m2

Cena: 217 100 Kč

Cena za m2: 39 Kč