Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Pěstitele jahod trápí počasí a podvodníci

Kvůli kroupám a přívalovým dešťům klesne letos úroda jahod až od pětinu. Mnohem větší starosti než počasí ale místním pěstitelům dělají překupníci jahod, které koupí levné jahody v zahraničí, dovezou je přes hranice do Česka a ty pak prodávají jako české.

Vydáno: 06.06.2016

Podle tuzemských jahodářů v posledních letech v Česku podvodů s jahodami rapidně přibylo. Hlavní problém je v tom, že dovozci seženou levné jahody v zahraničí, ty převezou na naše území a prodávají je jako české, ale zároveň levněji než pravé české jahody. Rozdíly v cenách velmi často nejsou zanedbatelné, můžete se setkat i se situací, kdy budou jahody levnější o polovinu.

Oblíbenou metodou podvodníků je nákup jednorázových českých jahod, díky čemuž získají doklady od nákupu a na tyhle doklady následně prodávají i jahody zahraniční. Velmi často se jedná o skutečné pěstitele, kteří ale obhospodařují jen velmi malé plochy a tak prodávají „české" jahody v takovém množství, které nemohou sami nikdy vyprodukovat.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky by mohla podvodům v zemědělství částečně zabránit novela zákona o potravinách, která je plánována na rok 2017. Ta by totiž měla zefektivnit systém dohledu nad potravinami a zároveň přesně definovat české potraviny.

Marian Jurečka dále prohlásil, že podle něj je hlavní problém v nedostatku kontrolorů. Podvody s falešným původem se totiž netýkají jen obchodníků s jahodami, ale i ostatních zemědělských produktů. Ačkoliv se počty inspektorů s postupem času rozšiřují, podle odhadů jich bude potřeba ještě nejméně dvojnásobek.

V loňském roce jahodáři sklidili 3300 tun jahod a letos to podle předpokladů bude kvůli nepříznivému počasí o něco méně. Profesionální pěstitelé očekávají, že letošní sklizeň bude zhruba o 15 až 20 % nižší. Podle statistik se ovšem až 80 % jahod, které se v Česku prodají, dováží z Německa a ze Španělska. Velmi hojně se dováží i mražené jahody, které pocházejí z Polska nebo z Egypta.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč