Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jaká je daň z prodeje družstevního bytu?

Bytů přecházejících do osobního vlastnictví rok od roku přibývá, ale přesto zůstává řada lidí, kteří bydlí v družstevním bytě. Pokud jste jedním z nich, jistě Vás bude zajímat, jakou daň z prodeje družstevního bytu zaplatíte.

Vydáno: 08.10.2015

Výkup pozemků - rychle a za hotové

Prodej družstevního bytu  

Prodej družstevního bytu se řídí Zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. V tomto zákoně ve znění pozdějších předpisů se objevují dvě ustanovení, která za splnění daných podmínek umožňují o osvobození od daně. Obě ustanovení najdete v paragrafu 4, odstavci 1, písmena r) a u), která upravují osvobození od daně příjmu fyzických osob v případě převodu členských práv a povinností družstva, tedy při prodeji bytu družstevního bytu.

Kdy neplatíte daň z prodeje družstevního bytu?

Daň z prodeje družstevního bytu nemusí platit ve dvou případech. Jeden z nich nastává, jestliže při prodeji družstevního bytu je doba mezi nabitím členských práv družstva a dalším převodem je delší než pět let. Tedy například v případě, že bydlíte v družstevním bytě již od roku 2007 a v roce 2015 jej prodáváte, nebudete do daňového přiznání za rok 2015 uvádět příjem z prodeje družstevního bytu. V opačném případě při nesplnění pětileté lhůty jej uvést musíte a budet platit daň z převodu nemovitosti

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Družstevní byt a dědictví

V případě dědictví družstevního bytu je úprava jiná než u bytů v osobním vlastnictví. U bytů či domů v osobním vlastnictví se započítává i doba vlastnictví nemovitosti zůstavitelem do zákonné lhůta, kdy musí být nemovitost vlastněna, aby byla osvobozena od daně z příjmu. Naproti tomu u družstevního bytu se do zákonné lhůty doba, kdy zůstavitel byt využíval, nezapočítává. Dědic musí také pro prodej družstevního bytu splnit lhůtu pěti let od nabití členských práv družstva.

V případě, že jste získali tedy v dědickém řízení družstevní byt v roce 2013 a budete ho chtít ještě letos prodat, budete muset zařadit prodej družstevního bytu do daňového přiznání za rok 2015. V případě splnění pětileté lhůty od nabití členských práv a povinností družstva budete od daně osvobozeni. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč