Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Základní principy ekologického zemědělství

Plánujete rozjet byznys v zemědělství, ale hledáte, jakou cestou se nejlépe vydat? Nechcete jít úplně tradiční cestou a raději byste něco v souznění s přírodou? Co zkusit ekologické zemědělství? Přečtěte si, o čem to je.

Vydáno: 12.06.2017 rk

Ekologické zemědělství obecně


Ekologické zemědělství je podle Mezinárodní federace hnutí ekologických zemědělců (IFOAM) zemědělským produkčním systémem, díky kterému se zachovává zdraví ekosystémů, půd a lidí. V tomto systému se místo využívání vstupů, které mají následně nepříznivé dopady, spoléhá spíše na ekologické postupy. Ty zahrnují rozmanitost a koloběhy přizpůsobené podmínkám daného místa. Ekologické zemědělství se snaží spojit tradice, vědecký výzkum a následné inovace a jeho cílem je prospívat společnému prostředí a podporovat spravedlivé vztahy a kvalitní život všech zúčastněných.


Principy ekologického zemědělství


Ekologické zemědělství je založeno na 4 principech, mezi které patří princip zdraví, princip ekologie, princip spravedlnosti a princip péče.

Princip zdraví spočívá v udržování a zlepšování zdraví půdy, rostlin, zvířat, lidí a planety jako takové. Zdůrazňuje, že zdraví společnosti by nemělo být oddělováno od zdraví ekosystémů, protože je vše propojeno. Zdravá půda totiž produkuje zdravé rostliny, které dále podporují zdraví lidí a zvířat. Zdraví v tomto případě znamená zajištění fyzické, duševní, sociální a ekologické pohody. To podporuje cíl produkovat kvalitní, nutričně bohaté potraviny, které pomáhají v prevenci zdravotních onemocnění a udržení zdraví. Proto by se každý ekologický zemědělec neměl používat hnojiva, látky na ochranu rostlin a veterinárních léků, které mohou mít špatný vliv na zdraví.


Princip ekologie určuje, že by zemědělství mělo být založeno na živých ekologických systémech a kolobězích. Následně s nimi pracovat, napodobovat je a pomáhat jejich udržení. Produkce by měla být založena na ekologických postupech a recyklaci. Výživa a pohoda by měly být dosaženy pomocí ekologie daného produkčního prostředí. V praxi to znamená, že pro plodiny je zde živá půda, pro zvířata ekosystém farmy, pro ryby vodní prostředí. Potřeba vstupů by měla být omezena opětovným použitím, recyklací a efektivním řízením surovin a energií. Cílem je zde udržet a celkově zlepšit kvalitu prostředí a šetřit zdroje.


Dalším principem je spravedlnost, která spočívá ve vztazích, které zajišťují spravedlnost s ohledem na sdílené možnosti člověk a životního prostředí. To znamená, že by spravedlnost měla být zajištěna v několika rovinách. Například lidé zapojeni do ekologického zemědělství by měli vytvářet a následně udržovat vztahy tak, aby byla zajištěna spravedlnost na všech úrovních. To znamená pro zemědělce, zpracovatele, distributory, zaměstnance, obchodníky a zákazníky. Ekologické zemědělství by všem měla poskytovat dobrou kvalitu života. Ta spočívá v zajištění potravinové nezávislosti a snižování chudoby. Dále by hospodářská zvířata měly mít takové životní podmínky, které jsou v souladu s jejich přirozeným chováním a pohodou. Pro přírodní zdroje to znamená takové zacházení, které je sociálně a ekologicky spravedlivé a ochrání budoucí generace.


Posledním je princip péče, který určuje, že zemědělství je řízeno zodpovědným způsobem, který má za cíl chránit zdraví a pohodu všech generací a životního prostředí. Proto by mělo reagovat na vnitřní i vnější požadavky a podmínky. Podnikatelé sice mohou zvyšovat efektivitu a produktivitu, ale ne v případě, kdy by to mělo být na úkor zdraví a pohody. Při řízení, rozvoji a výběru technologií v ekologickém zemědělství je klíčová předběžná opatrnost a odpovědnost. Zároveň by mělo předcházet značným rizikům, přijímáním vhodných technologií. Rozhodování by mělo odrážet hodnoty a potřeby všech, kteří se účastní a postupy by měli být transparentní a pro všechny přístupné.

Nadchli jste se pro 4 základní principy ekologického zemědělství? Přečtěte si, jak začít. 
Co se nejvíce kontroluje u biozemědělců?

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč