Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Zákony o prodeji a nákupu pozemků

Nákup a prodej pozemků není věc, kterou bychom museli v životě řešit příliš často, ale pokud už se dostaneme do situace, že musíme řešit prodej nebo nákup pozemků je dobré o tom něco vědět.

Vydáno: 26.02.2021

Nákup a prodej pozemků není věc, kterou bychom museli v životě řešit příliš často, ale pokud už se dostaneme do situace, že musíme řešit prodej nebo nákup pozemků je dobré o tom něco vědět. Jako každý jiný nákup a prodej i na toto se vztahují zákony, kterými se musíme řídit a které musíme dodržovat.

Z pohledu účetnictví je pozemek nemovitost, na kterou si nemůžeme uplatňovat odpisy jako na jiný nemovitý majetek. Je to z toho důvodu, že pozemky svoji hodnotu neztrácejí jako například budovy, nedochází k jejich opotřebení. Neplatí však, když pozemek kupujeme za účelem dalšího prodeje. Pokud chceme koupit pozemek a následně prodat, pozemek se stává zbožím.

Další věc, kterou budeme muset při nákupu a nebo prodeji pozemků řešit, jsou daně. Od DPH jsme osvobozeni, pokud pozemek není v katastru nemovitostí veden jako stavební pozemek a na pozemku není postavená stavba, která je pevně spojená se zemí.


Pro představu pokud kupuji pozemek, na kterém je zaparkována maringotka bez kol, která slouží k občasnému přenocování jako chata, je tento pozemek osvobozen od DPH. Pokud kupuji pozemek s postavenou chatou, která má základy spojené se zemí, musíme zaplatit z tohoto pozemku DPH.


Další zákon, který musíme mít v povědomí při prodeji a nebo nákupu nemovitosti, je katastrální zákon. V katastru nemovitostí si můžeme zjišťovat nejrůznější informace o nemovitosti a majitelích nemovitosti. Pokud kupujete nemovitost, určitě je dobré si zjistit, kdo je vlastníkem nemovitosti a zda všichni vlastníci s prodejem souhlasí. Také je třeba si zjistit, zda jsou nějaká práva dalších osob (např. věcná břemena jako je společné využívání příjezdové cesty). Vlastníkem pozemku se stává člověk v okamžiku, kdy je zapsán do katastru nemovitostí a proto je důležitá kupní smlouva.

Kupní smlouva je dokument, který stvrzuje obchod mezi prodávajícím a kupujícím. Tento dokument má také svá pravidla a musí obsahovat určité náležitosti.

Co musí obsahovat kupní smlouva:

  • Nacionále kupujícího a prodávajícího
  • identifikaci parcely – výpis z katastru nemovitostí
  • kupní cenu
  • termíny plateb a způsob úhrady
  • sankční poplatky
  • práva vedlejších účastníků
  • vypořádání dalších závazků
  • převzetí nemovitosti
  • podpis doplněný místem podpisu i datem

 

I když je k sehnání mnoho vzorů kupních smluv zdarma je doporučeno si nechat vypracovat kupní smlouvu o nemovitosti odborníkem a předejít tak neočekávaným komplikacím při nákupu a nebo prodeji nemovitosti.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč