Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Daň z nabytí nemovitých věcí, budou platit vždy kupující.

Při placení daně z nabytí nemovitých věcí, dříve známé jako daně z převodu nemovitosti, už od roku 2016 nebude na výběr...

Vydáno: 22.07.2015

Daň z nabytí nemovitých věcí, budou platit vždy kupující.

Při placení daně z nabytí nemovitých věcí, dříve známé jako daně z převodu nemovitosti, už od roku 2016 nebude na výběr. Zaplatit jí bude muset vždy kupující. Do současné doby platila možnost volby a strany se tak mohly dohodnout na tom, kdo daň zaplatí. To ovšem vyvolávalo zmatky a i možná proto lidé této možnosti využili jen v minimu případů. Příchod změny zákona však vyvolal celou řadu nevole, jak mezi potencionálními kupujícími, tak developery.

 Rok 2013 přinesl se zákonem č. 340/2013 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí hned několik změn. Těmi nejvýznamnějšími bylo přejmenování daně z převodu nemovitosti na daň z nabytí nemovitých věcí a možnost domluvy o tom, kdo 4% ze základu daně bude platit.

S tímto zákonem se hned vyskytla celá řada nepříjemností. Těmi nejčastějšími byly například nejasnosti o tom, jak do smlouvy správně uvést, že zaplacení daně na sebe přebírá druhá strana. A i možná proto v roce 2014 využilo možnosti uvést kupujícího jako plátce daně jen 21.250 prodávajících z celkových 130.000 transakcí.

Kvůli těmto nejasnostem se ministerstvo usneslo, že zákon bude opět po 3 letech novelizován a daň z nabytí nemovitých věcí tak nadále bude platit jen kupující. Strana kupujícího byla zvolena i proto, že pokud daň nebude zaplacena, daňová zpráva snáze vymůže dlužnou částku. Pokud by se jí totiž nepodařilo dluh vymoci, stále existuje možnost nabyvateli zabavit nemovitost, protože je zapsána na jeho jméno.

Změna přinesla celou řadu kritiky

Občané tuto změnu kritizují a není se čemu. Zásah do zákona, který v České republice fungoval mnoho let, povede hned k několika změnám. Hrozí například, že kvůli změně plátce daně dojde k podražení nemovitostí a to budou muset developeři promítnout i do cen nových bytů, které tak mohou podražit až o desetitisícové částky.

Kritika také nastala u předkupních smluv. Ty často bývají uzavírané i na několik let dopředu a kupující počítají s tím, že by daň měla být podle stále ještě fungujícího zákona zaplacena prodávajícím.

Návrh o změně zákona o dani z nabytí nemovitých věcí je v připomínkovém řízení a platit by měl od 1. ledna 2016.

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Pražské Předměstí, 16416m2

Cena: 8 600 Kč

Cena za m2: 1 Kč