Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jak na investice do zemědělské půdy

Přemýšlíte o investici do pozemků? Čtěte...

Vydáno: 14.12.2015

Přemýšlíte o investici do pozemků, konkrétně do zemědělské půdy? V našem článku Vám přinášíme základní otázky a odpovědi, které by měl znát každý začínající investor. 

Jsou v současné době investice do zemědělské půdy výhodné, jak jsou na tom v porovnání s jinými typy nemovitostí?

Investice do pozemků je ve srovnání s investicí např. do domů pro investora bezpracná. V případě zemědělského pozemku mu na rozdíl od domu odpadají náklady na údržbu. Naopak ze zemědělské půdy má investor rovnou zisk, aniž by musel cokoli dělat.

Žádná jiná komodita nemá tak vysoké zhodnocení v případě, že ji koupíte, necháte rok ležet a poté prodáte. Navíc se jedná o komoditu, o kterou je zájem a snadno se dále prodá. Pokud má tedy někdo volné peníze, jedná se o jeden z nejjistějších způsobů investování.

Jaká je aktuálně čistá rentabilita, tedy výnos z pronájmu půdy?

Rentabilita z pachtovních (nájemních) smluv je nízká, pachtovné není v současnosti samo o sobě důvodem, proč do zemědělské půdy investovat. Hlavní je nárůst hodnoty pozemku. Výše pachtovného, by ale měla odpovídat tomu, jaké dotace je možné vzhledem k typu pozemku pobírat.

Které faktory by měl začínající investor před investicí do zemědělských pozemků zvážit a na co musí být připraven?

Na jednu stranu je zde bonita půdy, ke které je třeba přihlížet, na druhé straně ale stojí trh. Ve výsledku jsou pak tržní ceny zcela někde jinde, než jak by se mohlo jevit na první pohled čistě podle bonity půdy.

Velmi záleží na poptávce v dané lokalitě. Podstatné je i to, o jaký typ půdy se jedná, jestli jsou pozemky zapsané do LPIS, jaké jsou aktuálně vypsané zemědělské dotace.

Důležité je podívat se také na smlouvy, které jsou s pozemkem svázané. Například, jestli není pozemek na dlouhé období zatížen nevýhodnou pachtovní smlouvou.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Jak by měl investor postupovat při výběru vhodného pozemku pro investici?

Investor si může například na specializovaných realitních portálech porovnávat inzertní nabídky. Srovnat si, jaká je v regionu nabídka pozemků (co do typu pozemků a šíře nabídky), jak jsou na realitních portálech staré inzeráty z dané oblasti a jak dlouho se tam inzeráty zobrazují, než pozemky někdo rezervuje a zakoupí. Dále by měl sledovat, kolik pozemků se v dané oblasti inzeruje a za jakou cenu. Na základě podobného dlouhodobějšího průzkumu se dá zodpovědně investovat do zemědělské půdy.

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč