Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Přemnožení hlodavci? Jak s nimi nebojovat

Pole jsou okupovány přemnoženými hlodavci, kteří ničí úrodu. Zemědělci zadají po účinných metodách k hubení škůdců. Nastávají ale problémy. Jed, který.....

Vydáno: 27.08.2019

Tento rok se značně přemnožili hlodavci, zejména hraboši a myši. Také jsme ale tento rok byli svědci nadměrnému výskytu čápů na území České Republiky. Létaví dravci i přes velké množství potravy hynou. Proč tomu ale tak je?


Zemědělci musí nějak bojovat se škůdci. Nejčastěji sahají po granulovaném jedu známém jako Stutox II. Jedná se o velmi účinný jed, který si s přemnoženými hraboši hravě poradí. Pokyny pro používání jedu doporučují, rozsypávat granulky po poli s vegetací. V některých situacích dochází k rozhazování jedu po sklizeném poli a holém pozemku. Mršiny uhynulých hlodavců zůstávají volně ležet na povrchu, a stávají se tak potravou pro dravé ptactvo. Z tohoto důvodu také uhynulo mnoho čápů, kteří často svou potravu vyhledávají na polích. Jed totiž zůstává dlouhou dobu v žaludku uhynulého hlodavce, a tak působí i nic netušící ptactvo.


Jsou známé i případy, kdy bylo použito i velké množství jedu na plochu. Myslivci hlásí nadměrné úmrtí zajíců, aby jed zabral, musí zajíc požít přes 50 granulí. Má-li za následek úmrtí zajíců jed Stutex II prozatím není potvrzeno. Tato situace se momentálně řeší na Brněnsku. Více zajíců letos umírá ve větším měřítku na silnicích.


Majitelé pozemků mají právo bránit se proti přemnoženým hlodavcům. Je třeba ale brát v potaz i ostatní živočichy. Správné dávkování, které bere v potaz právě možnost otravy jiných zvířat. Využíváte-li prostředek Stutox II, dbejte na správné používání a zamezte přístup dravcům (převážně čápům a jiné zvěři) na pole. Káně svou kořist trhá, a proto většinou nakaženého hlodavce nesežere. V případě čápa, který kořist poliká celou, je pravděpodobnost otrávení o mnoho vyšší. Pozemek je třeba hlídat po dobu aplikovaní jedu. Plašit slétající se ptactvo. Rozpad jedu se odhaduje na tři dny, dle vlhkosti půdy. Vegetace na poli urychluje rozpad jedu a zároveň zamezuje čápům přístup k mršinám. Proto se vyvarujte využívání granulí na holé pole.


Jiné možnosti pro plašení škůdců mohou být elektronické plašičky. Vydáváním zvuku o vysoké frekvenci hlodavce odradí.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.
Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč