Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Co je zemědělský půdní fond?

Zemědělský půdní fond zkráceně ZPF je právní pojem, který zahrnuje zemědělsky obhospodařovanou půdu a zemědělské pozemky i půdu, kte...

Vydáno: 29.07.2015

Zemědělský půdní fond zkráceně ZPF je právní pojem, který zahrnuje zemědělsky obhospodařovanou půdu a zemědělské pozemky i půdu, která momentálně není obdělávána. Patří sem tedy například orná půda, vinice, ovocné sady, louky nebo pastviny, ale také chovné rybníky, polní cesty, odvodňovací příkopy a další pozemky, které zabezpečují vykonávání zemědělské výroby.

Zákon o zemědělském půdním fondu

Zemědělský půdní fond (dále ZPF) právně upravuje Zákon o ochraně ZPF č. 334/1992 Sb., který definuje zemědělský půdní fond jako základní přírodní bohatství naší země, nenahraditelný výrobní prostředek umožňující zemědělskou výrobu a jako jednu z hlavních složek životního prostředí.

Celkově půdní fond České republiky tvoří 7,9 milionu hektarů, což je něco málo přes polovinu celkové rozlohy státu. Se stoupající nadmořskou výškou se poměr zemědělského půdního fondu zužuje, ale najdeme u nás i zemědělskou tradici v nadmořských výškách okolo 1200 m n. m.

Třetinu půdního fondu v České republice tvoří lesní pozemky, jejichž výměra pozvolna roste. Na rozdíl od lesní půdy ubývá rok od roku více zemědělské půdy. Snižuje se především množství orné půdy ve prospěch pastvin a luk v oblastech, které jsou méně vhodné pro pěstování.  

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Vlastnictví zemědělského půdního fondu České republiky je většinou v rukou fyzických a právnických osob, z toho 70% půdy obhospodařují společnosti, družstva a podnikatelé. Ve vlastnictví státu je v současnosti asi 320 tisíc hektarů.   

Stavba na zemědělské půdě

V případě, že se chystáte stavět na zemědělském pozemku hospodářskou stavbu, byť jde pouze o seník nebo oplocení pastviny, musíte požádat na příslušném úřadě o povolení zemědělské stavby. Mezi hlavní orgány ochrany ZPF se řadí obecní úřady, krajské úřady a především Ministerstvo životního prostředí.

Vzhledem u velkému úbytku zemědělské půdy v posledních letech úřady neustále ztěžují získání příslušného povolení. Proto je často nutné žádat o vyjmutí pozemku ze zemědělského půdního fondu, kterému jsme se věnovali již v minulosti. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč