Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Jeleni jsou rekordně přemnožení, ničí stromy a myslivci plánují odstřely

V posledních letech jsou velkým problémem přemnožení jeleni, kteří se v některých oblastech přemnožili třikrát až sedmkrát oproti běžným počtům. Odborníci již plánují tyto jeleny odlovit, protože v takovém počtu jsou nebezpeční pro stromy.

Vydáno: 07.03.2016

Jeleni ničí stromky především okusováním kůry, listů, a také mlácením parohů. Podle návrhu odborníků bude potřeba odstřelit ještě letos hned polovinu přemnožených jelenů, další třetinu pak v následujících letech. Hlavní problém je v tom, že přemnožení jeleni utrhávají kousky kůry a postižený strom je pak náchylnější na poškození. Takový kus totiž pak poměrně snadno napadne hniloba a další škůdci a díky tomu může strom uhynout.

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Postižený strom by se tak mohl dožít jen zhruba 50 až 60 let věku, zdravý strom oproti domu vydrží dvojnásobnou dobu a navíc se po jisté době může ekonomicky zhodnotit díky prodeji dřeva. Problém s přemnoženými jeleny přiznává i podnik Lesy ČR. Podle jejich zástupce se jeleni přemnožili již před 30 lety, nicméně až nyní je situace opravdu vážná a státní podnik Lesy ČR dokonce kvůli tomu musí omezit i obnovu lesů v Krušných horách. Ta probíhá především formou vysazování nových sazenic, nových stromů tam bylo v průběhu posledních pěti let vysázeno více než 6,5 milionu nových sazenic. Do obnovy Krušných hor investuje značné prostředky i stát. Ten plánuje další investice především do vápnění, díky kterému dochází ke zlepšení kvality půdy.

Situaci se chystá řešit i ministerstvo zemědělství, které připravuje novelu mysliveckého zákona. Navíc začala platit vyhláška, podle které je možné laně a koloušky lovit od srpna až do konce března. Dříve pro myslivce končila lovecká sezona v polovině ledna. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč