Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Chov čmeláků z laboratoře

Nejnovějším trendem mezi zahrádkáři a pěstiteli jsou český čmeláci, kteří jsou vychováni v laboratoři.

Vydáno: 19.05.2015

České včelařství je rok od roku čím dál více ničeno. Náchylné včely napadá nejen varroáza, ale také mor včelího plodu. Dotace pro včelaře sice mohou s bojem proti chorobám pomoci, ale díky omezenému rozpočtu na ně každý nedosáhne. Kvůli nedostatku včel klesá množství opylovačů na květech pěstovaných plodin, ovocných stromů a keřů. Již několik let se čeští zahrádkáři začínají spoléhat na pomoc čmeláků z laboratoře.

Český čmelák

Stejně jako včely patří český čmelák mezi opylující hmyz. Pro potřeby českých zemědělců začal chov čmeláků v laboratořích v rámci úbytku včel medonosných. Jde o čmeláka českého, který pro naše domácí čmeláky není nebezpečný ve srovnání s dováženými čmeláky z ciziny. Chovu čmeláků v laboratořích se u nás věnuje Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku na Brněnsku.

Jedinci čmeláka zemního jsou chováni v temných místnostech se stálou teplotou kolem 27°C a za vlhkosti 60%. Denně je jim poskytován také pyl od včel nebo cukerný roztok namísto nektaru. Pro přezimování potřebují čmeláci teplotu kolem 4°C, kterou jim v laboratoři poskytují chladící zařízení. 

 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Prodej čmeláků

Existuje několik druhů hnízd s čmeláky, která jsou k prodeji na základě Vašich požadavků. Například pokud chcete zlepšit opylování rostlin na Vaší zahradě, je pro Vás vhodné hnízdo čmeláků s matkou a prvními dělnicemi. Jde o stádium, kdy se pro pyl vydávají jen dělnice. Každá z nich může navštívit až 1500 květů denně.  

Dělnice jsou na prodej i samostatně bez matky. Tento tzv. oddělek je určen pro opylení pěstovaných rostlin ve skleníku nebo při šlechtění rostlin. Nejdražší záležitostí při prodeji čmeláků z laboratoře je rozvinuté hnízdo, které slouží k opylování konkrétní pěstované plodiny, jako jsou rajčata, papriky, jetel nebo ovocné stromy. 

Prodej čmeláků z laboratoří je čím dál více oblíbený a vyhledávaný, protože kvalita opylování pěstovaných rostlin je patrně znát na profitech z prodeje plodin. Pokud i Vy máte zájem o zlepšení opylování na Vaší zahradě, zarezervujte si své čmeláky dopředu. Letošní hnízda už jsou totiž pro velký zájem již rozebrána. 

 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč