Kontakt
Kontaktní informace

Asistentka pro vložení nabídky...

+420 606 629 838

Asistentka pro vložení nabídky

Krátce z Facebooku

Banner

Vláda schválila mimořádnou podporu pro zemědělce, dostanou až 600 milionů

Vláda na konci března schválila mimořádné kompenzace za loňské sucho, které zemědělce rekordně poškodilo. Ty si tak mezi sebe mohou rozdělit až 600 milionů korun. O tomto rozhodnutí informoval sám ministr zemědělství Martin Jurečka z KDU-ČSL.

Vydáno: 06.04.2016

Samotné Ministerstvo zemědělství požadovalo po vládě uvolnění 1,24 miliardy Kč z vládní rozpočtové rezervy, s těmito podmínkami ovšem Ministerstvo financí v čele s ministrem Andrejem Babišem nesouhlasilo. Po vleklých jednáních Andrej Babiš nakonec kývl na uvolnění 300 milionů Kč a označil to jako kompromis mezi oběma stranami. S tímto krokem nakonec souhlasil i ministr zemědělství Martin Jurečka.

Zemědělský svaz České republiky ovšem s maximální uvolněnou částkou spokojený není a požaduje více. Přímo to řekl jeho předseda Martin Pýcha, který zároveň podotkl, že situace s podporou pro zemědělce je v České republice velmi tristní. Jako příklad k porovnání si vzal sousední Polsko, kde tamní zemědělci dostali vyplacenou podporu za sucho už loni na podzim, kdežto zemědělci v Česku dostanou potřebnou podporu až půl roku poté. Zdůraznil také, že tato finanční pomoc mohla být klíčová pro přežití mnoha zemědělských podniků.

Celkové škody, které zemědělce kvůli loňskému suchu postihly, vyčíslilo Ministerstvo Zemědělství na 2,9 miliardy Kč. Sám ministr zemědělství Martin Jurečka prohlásil, že pokud se mu nepodaří v kabinetu vyjednat plnou kompenzaci pro zemědělce, uvolní maximum prostředků ze samotného rozpočtu Ministerstva zemědělství. 

Dostávejte do svého mailu upozornění na podobné články jako je tento. Přihlašte se k odběru toho nejzajímavějšího o realitách a zemědělství.

Podle očekávání Ministerstva by se mohlo sejít více než 7000 žádostí o kompenzaci. Pokud zemědělci disponují menším výměrem půdy (tabulkově nastaveno na 89 hektarů), bude se jejich sazba náhrady násobit dvěma, u podniků které mají do 500 hektarů půdy pak koeficientem 1,5. Pokud ovšem celková hodnota o kompenzace překročí vyhrazených 600 milionů Kč, budou sazby krácené podnikům, které disponují více než 500 hektary půdy. Ačkoliv se Zemědělský svaz České republiky proti tomuto rozhodnutí ohradil s tím, že Ministerstvo zemědělství prý upřednostňuje menší podniky před většími, rozhodnutí již padlo.

Peníze by měly podle rozhodnutí Ministerstva dostat ty podniky, kterým sucho snížilo úrodu alespoň o 30 % proti průměru za poslední tři roky. Pro tyto zemědělce by podpora měla činit až 10 % jejich průměrných nákladů. Pokud ovšem zemědělci doloží, že jim loňské sucho poškodilo úrodu o více než 40 %, mohou získat až 20 % svých průměrných nákladů zpět.

Na druhou stranu se ale bude podpora i krátit a to především těm, kteří nepředloží platné doklady o pojištění aspoň poloviny z celkové zaseté plochy. Podle odhadů nejvíce peněz získají pěstitelé brambor, cukrové řepy a kukuřice. 

Poslat článek e-mailem

Zaujal Vás tento článek? Dejte o něm vědět Vašim přátelům.

Sdílet:

Nejnovější nemovitosti v naší nabídce

Prodej, Louka, Stupava, 22863m2

Cena: 77 000 Kč

Cena za m2: 3 Kč

Pronájem, Zemědělská půda, Nesměň, 5260m2

Cena: 10 000 Kč

Cena za m2: 2 Kč

Prodej, Zahrada, KÚ Lipník nad Bečvou, 300m2

Cena: 250 000 Kč

Cena za m2: 833 Kč